Državni sekretar je v uvodnem nagovoru poudaril, da sta »načrtovanje prostorskega razvoja in ustvarjanje pogojev za gradnjo stanovanj izjemno pomembni področji, ki smo jih v Sloveniji poverili v upravljanje občinam. Prostor je omejena dobrina in vsak poseg v prostor je skorajda nepovratna zadeva, vsaj če ga merimo z enoto človekovega življenja. In seveda je prostor mesto srečevanja številnih interesov: zasebnih in javnih, razvojno gospodarskih in interesov po ohranjanju obstoječega stanja.« Državni sekretar Prijon je občine tudi pozval, da pohitijo s sprejemom občinskih prostorskih načrtov, saj je le-ta v kar 36-ih občinah še v pripravi. Stari prostorski načrti in odloki o prostorskih ureditvenih pogojih bodo 31. 12. 2021 namreč prenehali veljati, do 1. 1. 2023 pa morajo biti sprejeti regionalni prostorski plani.
Na srečanju so med drugim razpravljali tudi o vodenju prostorskega razvoja občin; urejanju naselij in vplivu občin na izgled svojih okolij; stanovanjski politiki v občinah; razvojnih priložnostih občin in trajnostnem turizmu; uporabi novih tehnologij in razvoju občin; varnosti v občinah; možnostih pridobivanja sredstev EU.
* * *
Via:: MOP PR
Delovanje Mreže za prostor je bilo od avgusta 2009 podprto iz več projektov, izbranih na javnih razpisih za sofinanciranje vsebinskih mrež nevladnih organizacij na nacionalni ravni, ki so jih delno financirali Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Republika Slovenija, Ministrstvo za javno upravo. Koordinator Mreže za prostor je IPoP – Inštitut za politike prostora.