Mreža za prostor
✕
  • O nas
  • Področja delovanja
    • Mobilnost v mestih
    • Stanovanjska politika
    • Urbana prenova
    • Urbano vrtičkarstvo
    • Začasna raba prostora
    • Zagovorništvo
  • Gradiva
    • Članki
    • Publikacije
    • Novice
  • Kontakt
  • EN

Pomemben judikat Ustavnega sodišča tudi za prostorsko načrtovanje (Informator januar 2015)

13. januar, 2015AdministratorNovice

Na področju prostorskega načrtovanja predstavlja pereč problem odsotnost učinkovitih pravnih sredstev. Prostorski načrti so namreč splošni akti (na občinski ravni odlok, na državni ravni pa uredba), kot take pa jih je mogoče izpodbijati zgolj pred Ustavnim sodiščem. V tem postopku pa je potrebno izkazovati pravni interes, izčrpanost pravnih sredstev, Ustavno sodišče pa je v svojih stališčih, tudi zaradi obremenjenosti, zelo restriktivno.

V okviru Mreže za prostor si v okviru prenove prostorsko gradbene zakonodaje že dalj časa prizadevamo, da bi se postopek prostorskega načrtovanja preoblikoval tudi tako, da bi omogočal učinkovita pravna sredstva (npr. varstvo pred Upravnim sodiščem). Zato je zelo pomembna odločitev U-I-217/14, ki jo je Ustavno sodišče izdalo dne 17.12.2014, in se sicer nanaša na varstvo zaščitene zveri – volka. Vendar pa bo zaradi v njej izraženega stališča ta judikat uporaben tudi na področju prostorskega načrtovanja.

Nevladne organizacije s statusom delovanja v javnem interesu na področju varstva okolja in ohranjanja narave si že več let prizadevajo za učinkovito zaščito volka. »Letno kvoto« za odstrel volka namreč pristojno ministrstvo določi za vsako leto s spremembo  Pravilnika o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda (Ursus arctos) in volka (Canis lupus) iz narave tako, da to določi v prilogi pravilnika posebej za volka in posebej za medveda. Ustavno sodišče je pobudo za presojo ustavnosti pravilnika tudi tokrat (že tretjič) zavrglo, vendar pa je pomemben razlog, ki ga je pri tem navedlo. V 5. točki obrazložitve je na koncu namreč navedlo: »Izpodbijana Priloga 2 Pravilnika/14 torej konkretno določa načrtovani obseg in prostorsko razporeditev odstrela točno določenega števila volkov v poimensko posebej določenih loviščih posameznih LUO in v časovno natančno opredeljenem načrtovalskem obdobju ter pogoje in omejitve, ki jih morajo lovske družine upoštevati pri izvedbi tega odstrela. Zato ima Pravilnik, ne glede na svoje poimenovanje, v tem delu značilnosti posamičnega akta.«

Ustavno sodišče je torej ocenilo, da je pravilnik v delu (Priloga) toliko individualiziran, da ne gre več za splošni akti, temveč za posamični pravni akt, pravno varstvo teh pa se dosega pri Upravnem sodišču. Ker bi se lahko obrazložitev z zelo majhnimi spremembami nanašala tudi na prostorske akte, bi to lahko imelo pomembne posledice za uporabo pravnih sredstev na področju prostorskega načrtovanja.

prostorsko načrtovanje, splošni akt, ustavno sodišče, volk
Related Articles

Akciji geodetske inšpekcije – Geodetska podjetja 2017 ter Evidentiranje nepremičnin

14. november, 2017Administrator

Minister Zajc na XV. Alpski konferenci izpostavil nujnost uvajanja ukrepov za prehod v nizkoogljično družbo

5. april, 2019Administrator

Poziv občinam – v času pandemije namenite več prostora za hojo in kolesarjenje

8. april, 2020Administrator

Mreža za prostor

Delovanje Mreže za prostor je bilo od avgusta 2009 podprto iz več projektov, izbranih na javnih razpisih za sofinanciranje vsebinskih mrež nevladnih organizacij na nacionalni ravni, ki so jih delno financirali Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Republika Slovenija, Ministrstvo za javno upravo. Koordinator Mreže za prostor je IPoP – Inštitut za politike prostora.

Kontakt

Občasno pošiljamo novice o naših aktivnostih na področju urejanja prostora. Če te zanima, nas lahko spremljaš tako, da se prijaviš na naš novičnik.

Mrežo za prostor so podprli


2018 Mreža za prostor | Zasebnost