Program Zdrav šolar spodbuja aktivno pot v šolo ter si prizadeva za zdrav življenjski slog in samostojnost osnovnošolcev.
Zakaj Zdrav šolar?
Osnovnošolci ne preživijo dovolj časa zunaj in v šolo manj prihajajo peš, aktivno in samostojno. Prekomerna teža in majhna fizična aktivnost sta velika problema. Na mobilnost otrok vplivajo osebnostne in socialne okoliščine v družini, prostorske lastnosti soseske ter politika šol in občin.
Aktivna pot v šolo je pomembna za zdravje, samostojnost in socialni razvoj otrok, saj zagotavlja minimalno priporočeno količino fizične aktivnosti in spodbuja vzgojo o prometni varnosti ter trajnostnem razvoju. Otroci, ki hodijo v šolo peš ali s kolesom, so bolje telesno pripravljeni kot tisti, ki jih vozijo z avtom. Dokazano je, da se taki otroci tudi sicer več gibljejo in med drugim lažje sledijo pouku.
S programom Zdrav šolar želimo otrokom omogočiti samostojnost in jih spodbuditi k zdravemu življenskemu slogu.
Kaj obsega Zdrav šolar?
Program Zdrav šolar na izzive odgovarja s terenskimi aktivnostmi, informiranjem in ozaveščanjem.
Terenske aktivnosti so preskušanje novosti samostojnega prihoda v šolo v lokalnem okolju. Aktivnosti bodo potekale v štirih regijah po Sloveniji: v Ljubljani, na Obali, na Goriškem in na Štajerskem.
Zdrav šolar bo šolarje in starše na zanimiv in vključujoč način spodbujal k samostojnosti in zdravemu življenjskemu slogu. Program bo informiral o izkušnjah s terenskih aktivnosti in pokazal, da je samostojna pot v šolo preprosta, samoumevna ter bolj zabavna od poti z avtomobilom.
Sodelujoči
Program koordinira Inštitut za politike prostora, pri njem pa sodelujejo še Društvo Focus, Društvo Gekolina, Ljubljanska kolesarska mreža, Slovenska zveza za javno zdravje – SZOTK, Zavod Eko – Humanitatis, Studio 12 in Mariborska kolesarska mreža.
Zdrav šolar poteka od avgusta 2015 do oktobra 2016.
Več informacij: http://www.zdravsolar.si/
Program sofinancira Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije.
Via:: IPoP RSS
Delovanje Mreže za prostor je bilo od avgusta 2009 podprto iz več projektov, izbranih na javnih razpisih za sofinanciranje vsebinskih mrež nevladnih organizacij na nacionalni ravni, ki so jih delno financirali Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Republika Slovenija, Ministrstvo za javno upravo. Trenutni Podnebni program financirata Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad in Ministrstvo za okolje in prostor iz sredstev Sklada za podnebne spremembe. Koordinator Mreže za prostor je IPoP – Inštitut za politike prostora.